Filtry absolutne – co to jest i jak działają? | ITCeco.pl

Filtry absolutne to rodzaj filtrów do wentylacji, o sprecyzowanym przeznaczeniu. Zapewniają wysoką ochronę przed cząstkami stałymi, bakteriami, wirusami, pyłkami i innymi mikroorganizmami. Stosowane są więc w systemach klimatyzacji wszędzie tam, gdzie niezbędne jest wyjątkowo czyste powietrze, czyli w salach operacyjnych, laboratoriach naukowych oraz w zakładach produkcji elektroniki, a także leków. Czym są i jak działają?

Czym są filtry absolutne?

Są to filtry powietrza, wykonane z materiałów takich jak włókna szklane, włókna syntetyczne lub mieszanki włókien. Mają zdolność do zatrzymywania cząstek o bardzo małych rozmiarach, nawet tych w zakresie zaledwie 0,3 mikrona. Posiadają najwyższą klasyfikację efektywności oczyszczania powietrza. Mówiąc zwyczajnym językiem – zatrzymują prawie 100% pyłów i mikroorganizmów.

Zasada działania filtrów absolutnych

Działanie filtrów absolutnych opiera się na różnych mechanizmach, pozwalających wychwycić i zatrzymać cząstki stałe oraz mikroorganizmy. Tym kluczowym elementem jest przesiewanie, czyli wychwytywanie cząstek dzięki mikroskopijnym otworom i kanalikom w strukturze filtra. Również ważny jest efekt przyciągania elektrostatycznego, który powoduje zatrzymanie naładowanych cząsteczek poprzez przyciąganie do przeciwnie naładowanych warstw materiału filtracyjnego. Ponadto dochodzi do zderzenia się cząstek z włóknami filtracyjnymi, co zatrzymuje je i nie przenikają dalej przez filtr.

Rodzaje i zastosowanie filtrów absolutnych

Zadaniem filtrów absolutnych jest oczyszczanie powietrza w pomieszczeniach wymagających absolutnej sterylności, stąd też wzięła się ich nazwa. Mają szerokie spektrum zastosowań, instalowane są przede wszystkim w instalacjach wentylacyjnych w szpitalach i laboratoriach, a także w obiektach przemysłu farmaceutycznego, chemicznego i elektrycznego oraz w energetyce jądrowej. Filtry absolutne najczęściej są wykorzystywane jako III stopień filtracji, czyli jako filtry końcowe. Wśród nich wyróżnić możemy:

– skrzynkowe filtry absolutne – filtry wykonane w technologii minipleat lub w wersji z separatorami aluminiowymi. Dostępne są wersje w ramach ze stali ocynkowanej, MDF oraz aluminiowych, w różnych rozmiarach standardowych i niestandardowych. Produkowane są w klasach E10÷H 14. Wykorzystywane są w systemach wentylacji i klimatyzacji w pomieszczeniach, w których konieczne jest utrzymanie wysokiej czystości powietrza.

– filtry absolutne skrzynkowe o zwiększonym przepływie – filtry o specjalnej budowie, wykonane w technologii minipleat, zapewniające zwiększoną przepustowość powietrza. Dostępne są wersje w ramach Ocynk lub Aluminium, wyłącznie w rozmiarach standardowych. Produkowane są w klasach E10÷H14. Stosowane są w systemach wentylacji i klimatyzacji w pomieszczeniach o restrykcyjnych wymaganiach dotyczących czystości powietrza.

– filtry absolutne typu V – filtry dostępne są w ramach z tworzywa sztucznego, wyłącznie w rozmiarach standardowych. Produkowane są w klasach E10÷H13. Wykorzystywane są w instalacjach klimatyzacji i wentylacji w pomieszczeniach o bardzo wysokich wymaganiach odnośnie czystości powietrza.

Trwałość filtrów absolutnych

Filtry absolutne wykorzystywane są w obiektach służby zdrowia, gdzie mają za zadanie stworzyć szczelną barierę dla zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Są w stanie oddzielać również radioaktywne czy też respirabilne pyły. Muszą być zatem niezawodne i okresowo podlegają wymianie. Trwałość filtrów absolutnych uzależniona jest od wykonania, zastosowanych materiałów filtracyjnych, użycia środków bakteriostatycznych, a także od warunków eksploatacji. Istotne znaczenie ma tutaj wilgotność powietrza w pomieszczeniu, temperatura oraz stopień obciążenia. Jako typowy czas eksploatacji filtrów absolutnych w czystych warunkach klasy ISO 7 i 8 podaje się 6 – 18 miesięcy. Okres ten może ulec wydłużeniu do 2 lat, ale pod warunkiem systematycznej kontroli czystości dostarczanego powietrza. W przypadku czystych pomieszczeń szpitalnych przyjmuje się, że skuteczność filtracji jest zapewniona przez ok. 1 rok.

Poszukując najlepszych i jak najbardziej niezawodnych produktów z branży filtracyjnej, najlepiej skontaktować się bezpośrednio z producentem filtrów przemysłowych ITC Eco, który z przyjemnością wskaże najlepiej dopasowane do indywidualnych potrzeb rozwiązanie.

Oceń