Filtry elektrostatyczne - wysoka skuteczność| ITCeco.pl

Filtry powietrza to bardzo wydajne i sprawdzone urządzenia. Ich zdaniem jest odsiewanie zanieczyszczeń o wielkości 2.5 mikrona, dzięki temu wdychane powietrze jest czystsze i mniej szkodliwe. Producenci filtrów dostarczają na rynek wiele modeli dostosowanych do prac w różnych warunkach i miejscach. Cechą wspólną wszystkich filtrów jest zwalczanie zanieczyszczeń powietrza i filtry elektrostatyczne pod tym względem niczym się nie wyróżniają. Jednak jak zaraz się przekonasz jest to dość specyficzny typ filtra. Wytłumaczmy zatem jak filtry elektrostatyczne działają i kiedy ich zastosowanie ma sens.

Co to jest i jak działa filtr elektrostatyczny?

Filtry elektrostatyczne to specyficzny rodzaj filtrów zaprzęgający do działania podstawowe zjawiska fizyczne. Składa się on z moduły jonizacyjnego i kolektora.

Żeby zrozumieć, jak działa filtr elektrostatyczny nie trzeba posiadać wykształcenia fizycznego, wystarczy wiedzieć czym jest jonizacja i jak działa pole elektrostatyczne.

Powietrze, wpływa do wentylacji a następnie filtra, który wytwarza pole elektryczne jonizujące jego cząstki.

Procesem jonizacji nazywamy powstanie kationu lub anionu z obojętnego atomu lub cząstki. Cząstki naładowane w ten sposób przemieszczają się w kierunku przeciwnie naładowanych elektrod.

W uproszczeniu można powiedzieć, że mamy do czynienia z magnesem na zanieczyszczenia. Rolę owych magnesów pełnią uziemione elektrody osadcze, których nazwa jasno wskazuje ich przeznaczenie.

Główne zalety filtrów elektrostatycznych:

  • niskie zużycie energii,
  • wysoka wydajność,
  • w długoterminowej perspektywie niższe koszty,
  • stała jakość filtracji na przestrzeni lat,
  • wysoka skuteczność.

Bez dwóch zdań filtry elektrostatyczne to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych filtrów, jednak z racji na szereg wad nie można powiedzieć, że jest to rozwiązanie lepsze.

Filtry elektrostatyczne – jaką mają skuteczność?

Przytoczona zasada działania ma swoje odzwierciedlenie w dokładności filtrów elektrostatycznych. Są to jedne z bardziej dokładnych filtrów, które pozwalają oczyszczać powietrze z cząstek o wielkości 5nm (0,05 µm).

Filtry elektrostatyczne nie są wykonane z tkanin filtracyjnych co pozytywnie wpływa na opory, które równe są kilku Paskalom (jednostka ciśnienia).

Popularny jest przykład zastosowania filtra absolutnego HEPA, który doskonale radzi sobie z cząstkami o średnicy 0,03 µm na poziomie 99,97%, ale przy spadku ciśnienia do nawet 490 Pa (sytuacja ekstremalna).

W przypadku filtrów elektrostatycznych mówimy o dużo niższych stratach ciśnienia co ma wpływ na energię potrzebną do tłoczenia powietrza, przekłada się to również na niższy poziom hałasu.

Uwagi odnośnie zastosowania filtrów elektrostatycznych

Gdyby filtry elektrostatyczne miały same zalety to już dawno by wyparły tradycyjne filtry wykonane z tkanin a tak się nie stało. Wynika to głównie z ich sposobu działania, który ma wpływ na powstawanie ozonu i tlenku azotu, które same w sobie traktowane są jako zanieczyszczenia atmosfery.

Nadmierne stężenie O3 NOx może prowadzić do chorób dróg oddechowych, bólów głowy czy zapalenia oczu.

Wyładowania koronowe powstające na skutek pracy filtra prowadzą do zakłóceń elektromagnetycznych.

Nie można również zapominać o konserwacji filtra, która wymaga usuwania zebranych zanieczyszczeń z elektrody osadczej.

Wspomniane czynniki sprawiają, że tego typu filtry nie są praktycznie wykorzystywane w budownictwie mieszkalnym. Co prawda dostępne są filtry elektrostatyczne o obniżonym wydzielaniu ozonu i tlenków azotu, ale ich skuteczność potrafi spadać nawet o połowę.

Zastosowanie filtrów elektrostatycznych

Gdzie zatem wykorzystuje się filtry elektrostatyczne? Głównie w systemach wentylacji mechanicznych z odzyskiem ciepła. Filtry elektrostatyczne gwarantują niskie zużycie energii i co ma również przełożenie na koszty eksploatacji.

 Co istotne, jest to rodzaj filtra wieloletniego, który prawidłowo użytkowany i konserwowany może służyć latami. Jednorazowy koszt zakupu filtra elektrostatycznego jest dużo wyższy niż filtrów absolutnych jednak na przestrzeni kilku lat dochodzi do zwrotu inwestycji. Wszystko zależy od ilości oczyszczanego powietrza i stopnia jego zanieczyszczenia.

Gdzie jeszcze wykorzystuje się filtry elektrostatyczne?

  • przemysł energetyczny,
  • huty,
  • przemysł drzewny.

Filtry elektrostatyczne mogą być stosowane wszędzie tam, gdzie występują pył, kurz, substancje lepkie czy opary.

Czy warto korzystać z filtrów elektrostatycznych?

Filtry wykonane z tkanin filtracyjnych ciągle są i przez najbliższe lata będą standardem w wielu systemach wentylacyjnych. Jednak filtry HEPA, również mają swoje wady, który eliminują filtry elektrostatyczne.

Filtry elektrostatyczne muszą posiadać atest Państwowego Zakładu Higieny. Przy ich wyborze należy zwrócić szczególną uwagę na emisję ozonu, powinna być ona jak najmniejsza. Warto również zastanowić się czy stosowanie filtrów elektrostatycznych ma sens w miejscach, gdzie stale przebywają ludzie.

W żadnym wypadku nie odradzamy ich zakupu, ale zwracamy uwagę, że trzeba być ostrożnym przy zakupie.

Jeśli nie chcesz obawiać się o zdrowie ludzi przebywających w budynku a jednocześnie chcesz mieć pewność, że jakość powietrza w pomieszczeniu spełnia wszelkie normy to koniecznie sprawdź naszą ofertę na filtry HEPA.

5/5 - (1 vote)