Znaczenie regularnej wymiany filtrów w systemach wentylacyjnych | ITCeco.pl

Filtr kieszeniowy

Systemy wentylacyjne instalowane w budynkach mają zapewniać ochronę przebywających tam osób przed zanieczyszczeniami powietrza. Ma to ogromny wpływ na ich dobre samopoczucie, a przede wszystkim na zdrowie. Równie często instaluje się w pomieszczeniach zamkniętych klimatyzację, która z kolei nadaje powietrzu zdefiniowane parametry, zwłaszcza temperaturę i wilgotność. Oczekiwana skuteczność filtracji, czyli zatrzymywanie zanieczyszczeń, jest możliwa dzięki stosowaniu odpowiednich filtrów. Aby jednak działały one niezawodnie i skutecznie, niezbędna jest ich regularna wymiana i konserwacja.

Jakie filtry do systemów wentylacyjnych warto wybrać?

Właściwa filtracja wiąże się przede wszystkim z zastosowaniem odpowiednich urządzeń, wyposażonych w wysokiej jakości filtry do oczyszczania powietrza. Spośród tych dostępnych na rynku warto wymienić filtry wstępne, filtry medium, filtry dokładne oraz filtry HEPA (High Effiiency Air Filter). Jest to podział uwzględniający klasę skuteczności filtracji. Biorąc natomiast pod uwagę ich budowę, możemy wybierać spośród: filtrów kieszeniowych, filtrów kasetowych, filtrów kompaktowych, filtrów absolutnych, workowych i patronowych.

Dokonując wyboru najlepszego rozwiązania, należy zastanowić się, jak często będziemy przeprowadzać wymianę. Warto również dowiedzieć się, jakie są możliwości oczyszczania danego filtra i jaka musi być wydajność filtra w stosunku do danej powierzchni. Istotna w tym przypadku jest gęstość tkaniny, z jakiej filtr jest wykonany.

Dlaczego należy regularnie wymieniać filtry w instalacjach wentylacyjnych?

Filtry w instalacjach wentylacyjnych oczyszczają powietrze z większości zanieczyszczeń, co pozwala chronić przebywające w pomieszczeniu osoby przed wdychaniem szkodliwych substancji. Dodatkowo zabezpieczają wiele elementów układu przed gromadzeniem się w nich zanieczyszczeń. Mają zatem ogromne znaczenie dla efektywności pracy systemów wentylacyjnych. Jeśli dojdzie do zabrudzenia lub zapchania filtrów, znacznie zmniejszony zostanie przepływ powietrza lub będzie jego całkowity brak. Może doprowadzić to do nierównomiernych przepływów powietrza po stronie nawiewu i wywiewu. Następstwem zatkania filtrów może być również osadzanie się zanieczyszczeń na urządzeniach znajdujących się na instalacji, w efekcie czego będą one przedostawać się do pomieszczeń. Warto jeszcze wspomnieć o pogorszeniu ekonomiki działania całego systemu, gdyż zabrudzone filtry powodują zwiększony pobór mocy.

Jak często należy wymieniać filtry?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak często należy wymieniać filtry do wentylacji i klimatyzacji. To wszystko zależy. A od czego? – od wielu czynników i nie da się wprost określić jednego konkretnego terminu. Z całą pewnością filtr należy wymienić w każdym przypadku, gdy na panelu użytkownika instalacji wyposażonych w system sterowania pojawi się komunikat o konieczności wymiany. W przypadku starszych, prostszych technologicznie systemów należy dokonać bezpośrednio oceny czystości filtrów. Zgodnie z zaleceniami, ocenę wizualną należy przeprowadzać początkowo raz w miesiącu, w okresie późniejszym przynajmniej raz na 3 miesiące.

Czy filtry można samodzielnie czyścić?

Nie zaleca się samodzielnego czyszczenia filtrów do klimatyzacji i wentylacji ani prób ich regeneracji. Z pewnością kuszące jest, aby filtr wyjąć, a następnie odkurzyć lub wyprać. Jednak tkanina filtracyjna często przewidziana jest do jednorazowego użytku i takie samodzielnie wykonane zabiegi mogą jej zaszkodzić. Istnieje również ryzyko, że dojdzie do uszkodzenia filtra podczas ponownego montaży w kasecie i powstania nieszczelności.

Jak już zostało wcześniej wspomniane, filtry do wentylacji są jednorazowe i nie podlegają regeneracji. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem filtrów, skontaktuj się bezpośrednio z producentem filtrów przemysłowych ITC Eco, a otrzymasz atrakcyjną ofertę.

Oceń