Wykorzystanie filtrów patronowych - Blog | ITCeco.pl

Filtry patronowe

Filtry patronowe

Filtry patronowe są stosowane w odpylaniu gazów w wielu gałęziach przemysłu: w spawalnictwie, w odlewniach i galwanizerniach  także przy odpylaniu farb proszkowych oraz pyłów śrutowych. Znalazły także zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym i spożywczym. Doskonale się sprawdzają przy odpowietrzaniu silosów cementu i zboża.

Filtry patronowe a worki filtracyjne

Filtry patronowe zmniejszają emisję pyłów lotnych do atmosfery, co wpływa na jakość wdychanego przez nas powietrza. Są alternatywą dla worków filtracyjnych. Ich przewagą jest większa powierzchnia filtracji przy mniejszych wymiarach urządzenia. Ich zasada działania jest bardzo podobna. Zasadniczą różnicą jest zastosowany wkład filtracyjny. Patron to cylindryczny element filtra z sprasowanym materiałem filtracyjnym, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie kilkudziesięciu metrów kwadratowych powierzchni filtracyjnej.

Budowa i zasada działania filtrów patronowych

Najbardziej istotnym elementem wkładu jest materiał, z jakiego jest wykonany. Powinien być on odpowiednio dopasowany do rodzaju zanieczyszczenia, jego stężenia, a także temperatury i wielkości pyłu. Najczęściej wykorzystywany jest poliester, ale w zależności od rodzaju filtrowanych cząstek stosuje się również celulozę, celulozo-poliester, polipropylen, a także PTFE. Są dostępne w różnych kształtach: plisowane, płaskie, stożkowe, a nawet owalne. Różnią się także sposobem mocowania w urządzeniu filtracyjnym. Najczęściej spotykane jest mocowanie bagnetowe, tzw. szpilka, mocowanie na haczykach typu twist bądź na docisk. Są dostępne w różnych wielkościach. Mogą mieć długość od kilkunastu centymetrów aż do dwóch metrów.

Zbudowane są ze stalowej obudowy, a w niej umieszczony jest wkład patronowy. U dołu filtra znajduje się kruciec, który doprowadza zanieczyszczony gaz do wnętrza wkładu patronowego. Zanieczyszczenia pozostają na jego zewnętrznej części. Oczyszczony już gaz jest zasysany w górnej części filtra i odprowadzany na zewnątrz poprzez komorę oczyszczonego powietrza.

Filtry są elementem wymiennym. Są poddawane okresowemu czyszczeniu poprzez wywołanie wstecznego przepływu. Powietrze, które zostaje prowadzone od góry do wnętrza wkładu, odrywa zanieczyszczenia z jego zewnętrznej strony i odprowadza krućcem na zewnątrz. Takie rozwiązanie wydłuża czas wykorzystywania filtra, a także zapewnia jego ekonomiczniejszą eksploatację.

Zastosowanie filtrów patronowych

Filtry patronowe doskonale sprawdzają się w miejscach, gdzie wymagana jest duża powierzchnia filtracyjna, przy niedużym stężeniu pyłu. Znajdują zastosowanie tam, gdzie mamy do czynienia z lekkimi, suchymi pyłami. Są to miejsca, w których wykonywane są czynności: spawanie, szlifowanie, polerowanie, piaskowanie, obróbka tworzyw sztucznych i metali itp.

 

5/5 - (1 vote)