Jak wybierać filtry do klimatyzacji? | ITCeco.pl

klimatyzacja

Klimatyzacja​Utrzymanie czystego i rześkiego powietrza w budynkach, w których przebywa wiele osób, jest stosunkowo trudne. Niezbędna jest odpowiednia filtracja powietrza, a to wiąże się nie tylko z zastosowaniem odpowiednich urządzeń, lecz również późniejsza właściwa ich konserwacja.

Dodatkowo urządzenia do odświeżania powietrza, powinny być wyposażone w odpowiednie filtry do klimatyzacji lub wentylacji. Istnieje kilka rodzajów filtrów stosowanych w budynkach, których zadaniem jest oczyszczanie powietrza.

Czym kierować się wybierając filtr do klimatyzacji?

Przede wszystkim warto pamiętać, że na rynku istnieje kilka rodzajów filtrów do klimatyzacji, które przeznaczone są do różnych urządzeń i spełniają nieco inne funkcje. Spośród nich wyróżniamy m.in.:

  • filtry wstępne
  • filtry HEPA (ang. High Efficiency Particulate Air filter ? wysokosprawny filtr powietrza, zatrzymujący większość zanieczyszczeń mechanicznych)
  • filtry elektrostatyczne
  • filtry fotokatalityczne

Podczas doboru odpowiedniego filtra należy zastanowić się, jak często będziemy chcieli go wymieniać. Różne modele filtrów muszą być wymieniane z inną częstotliwością, dlatego warto wziąć pod uwagę tę kwestię przed dokonaniem ostatecznej decyzji. Warto również dokładnie zaznajomić się ze sposobami oczyszczania filtra oraz ewentualnymi kosztami późniejszego serwisowania całego urządzenia.

Kolejnym ważnym czynnikiem, który również należy rozważyć przed finalnym zakupem, to wydajność filtra w stosunku do danej powierzchni. Kluczowe znaczenie ma gęstość tkaniny, z której został wykonany, ponieważ to od tego głównie zależy skuteczność wyłapywania zanieczyszczeń.

Jeśli w klimatyzowanych pomieszczeniach pojawia się problem z nieprzyjemnymi zapachami, warto zainwestować w specjalne filtry do klimatyzacji, których będą w stanie oczyszczać powietrze również pod tym kątem. Bardziej zaawansowane są filtry antybakteryjne, które są w stanie oczyszczać powietrze z bakterii, a także zminimalizować rozprzestrzenianie się roztoczy czy wirusów.