Filtry do klimatyzacji - jak wybrać odpowiednie? | ITCeco.pl

klimatyzacja

filtry do klimatyzacji

​Utrzymanie czystego powietrza w budynkach, w których przebywa wiele osób, jest stosunkowo trudne. Niezbędna jest odpowiednia filtracja powietrza, a to wiąże się nie tylko z zastosowaniem odpowiednich urządzeń, lecz również późniejsza właściwa ich konserwacja.

Dodatkowo urządzenia do odświeżania powietrza, powinny być wyposażone w odpowiednie filtry do klimatyzacji lub wentylacji. Istnieje kilka rodzajów filtrów stosowanych w budynkach, których zadaniem jest oczyszczanie powietrza.

Czym kierować się wybierając filtr do klimatyzacji?

Przede wszystkim warto pamiętać, że na rynku istnieje kilka rodzajów filtrów do klimatyzacji, które przeznaczone są do różnych urządzeń i spełniają nieco inne funkcje. Spośród nich wyróżniamy m.in.:

    • filtry wstępne
    • filtry HEPA (ang. High Efficiency Particulate Air filter ? wysokosprawny filtr powietrza, zatrzymujący większość zanieczyszczeń mechanicznych)

Podczas doboru odpowiedniego filtra należy zastanowić się, jak często będziemy chcieli go wymieniać. Różne modele filtrów muszą być wymieniane z inną częstotliwością, dlatego warto wziąć pod uwagę tę kwestię przed dokonaniem ostatecznej decyzji. Warto również dokładnie zaznajomić się ze sposobami oczyszczania filtra oraz ewentualnymi kosztami późniejszego serwisowania całego urządzenia.

Kolejnym ważnym czynnikiem, który również należy rozważyć przed finalnym zakupem, to wydajność filtra w stosunku do danej powierzchni. Kluczowe znaczenie ma gęstość tkaniny, z której został wykonany, ponieważ to od tego głównie zależy skuteczność wyłapywania zanieczyszczeń.

Jeśli w klimatyzowanych pomieszczeniach pojawia się problem z nieprzyjemnymi zapachami, warto zainwestować w specjalne filtry do klimatyzacji, których będą w stanie oczyszczać powietrze również pod tym kątem. Bardziej zaawansowane są filtry antybakteryjne, które są w stanie oczyszczać powietrze z bakterii, a także zminimalizować rozprzestrzenianie się roztoczy czy wirusów.

Filtry do klimatyzacji w ofercie ITCeco

Pokrótce wspomnieliśmy kilka rodzajów filtrów do klimatyzacji, warto się im przyjrzeć nieco dokładniej. Jednym z najpopularniejszych rodzajów są filtry kieszeniowe wykorzystywane nie tylko w klimatyzacjach, ale również wentylacjach dla takich obiektów jak hotele czy biurowce. Różne obiekty będą wymagać, spełniania różnych norm oczyszczania powietrza stąd mamy do czynienia z podziałem na klasy czystości, o których dowiesz się więcej na tej stronie:

https://itceco.pl/oferta/filtry-do-klimatyzacji-wentylacji/

Zasadniczo filtry kasetowe dzielimy jeszcze na plisowane oraz minipleat, gdzie główna różnica widoczna jest w efektywności oczyszczania powietrza.

Filtry kompaktowe to natomiast dokładniejsza i bardziej wydajna wersja filtrów kieszeniowych i również posiada własny podział na dwa rodzaje: skrzynkowe oraz typu V.

Wspomnijmy jeszcze o filtrach do wentylacji będących absolutną podstawą wśród klimatyzacji i wentylacji umiejscowionych w pomieszczeniach szczególnie wrażliwych na czystość jak sale operacyjne.

Dbanie o regularną wymianę filtrów to aspekt istotny dla komfortu i zdrowia ludzi przebywających w danym mieszkaniu. Nie można jednak zapominać o przeglądach samej klimatyzacji. Te powinny być wykonywane co najmniej raz w roku, najlepiej wiosną, zanim pojawią się wysokie temperatury. Zignorowanie konieczności wykonywania konserwacji i wymiany filtrów jest prostą drogą do rozmnażania bakterii i grzybów.

Tego typu problem jest bardzo łatwy w identyfikacji, zaraz po włączeniu klimatyzatora będzie się wydobywał z niego nieprzyjemny zapach. Jest to niepodważalny powód do przypomnienia sobie o wymianie filtrów. 

Połączenie konserwacji klimatyzacji i wymiany filtrów do klimatyzacji zagwarantuje czyste, świeże i chłodne powietrze w upalne dni.

5/5 - (1 vote)