Maty filtracyjne – co warto o nich wiedzieć? | ITCeco.pl

Maty filtracyjne

Filtry kasetowe

Nie da się ukryć, że dziś oczyszczanie powietrza jest istotniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Wzrost emisji spalin odnotowuje się już nawet w mniejszych miejscowościach. Ten stan rzeczy sprawił, że na popularności zyskały maty filtracyjne odgrywające kluczową rolę w poprawie jakości powietrza. Czym są maty filtracyjne i gdzie się je stosuje? Co trzeba wziąć pod uwagę podczas ich zakupu? Zapraszamy do lektury!

Czym są maty filtracyjne?

Mata filtracyjna jest kluczowym narzędziem wykorzystywanym w różnych sektorach do oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń. Składa się z progresywnie ułożonych włókien (syntetycznych lub szklanych), które skutecznie zatrzymują pył, farby, aerozole oraz inne cząsteczki zawieszone w powietrzu. Taka budowa sprawia, że tworzą one gęstą strukturę o dużej powierzchni filtracji, która potrafi wychwytywać mikroskopijne zanieczyszczenia, zatrzymując je wewnątrz maty.

Maty filtracyjne występują w różnych grubościach i gęstościach, dostosowanych do konkretnych potrzeb użytkownika. Dzięki progresywnemu ułożeniu włókien, większe cząstki zatrzymywane są na zewnętrznej warstwie, co pozwala mniejszym na penetrację głębszych warstw maty, zapobiegając w ten sposób jej szybkiemu „zapychaniu się”. Ich płaska konstrukcja i kompaktowe rozmiary sprawiają, że montaż i wymiana są niezwykle proste. Maty filtracyjne są dostępne w rolkach lub w płatach na wymiar.

Mata filtracyjna – najpopularniejsze zastosowania

Maty filtracyjne są szeroko wykorzystywane do wstępnego oczyszczania powietrza w różnorodnych urządzeniach przemysłowych i nie tylko. Znajdują zastosowanie m.in. w sprężarkach, czerpniach powietrza, klimakonwektorach, filtrach kasetowych oraz oczyszczaczach powietrza.

Ich główną zaletą jest skuteczność w początkowej fazie filtracji powietrza, co czyni je idealnym rozwiązaniem przed zastosowaniem filtrów HEPA. Dzięki temu są również niezastąpione w zakładach produkcyjnych, które korzystają z procesów malowania i lakierowania. W lakierniach maty sufitowe efektywnie rozbijają i zatrzymują cząsteczki lakieru, co przyczynia się do lepszej jakości powietrza.

Ponadto filtracyjne właściwości mat mają też kluczowe znaczenie dla długotrwałej pracy urządzeń. Zatrzymując znaczną ilość cząstek stałych na wczesnym etapie filtracji, redukują obciążenie pozostałych elementów systemu.

Regularna wymiana mat filtracyjnych – dlaczego jest tak ważna?

Maty filtracyjne są niezwykle ważne dla ochrony zdrowia. Optymalne warunki mogą być utrzymane jednak tylko wtedy, gdy maty działają prawidłowo. To właśnie dlatego należy pamiętać o ich regularnej wymianie! W skrócie: im więcej zanieczyszczeń w powietrzu, tym szybciej maty się brudzą. Z biegiem czasu, gdy filtr jest coraz bardziej zapchany, jego efektywność spada. To z kolei oznacza, że trzeba go szybciej wymienić lub przeprowadzić konserwację.

Systematyczne sprawdzanie stanu mat i ich wymiana w miarę potrzeby są kluczowe, aby zapewnić czyste powietrze i sprawne działanie systemów. Nie warto zaniedbywać tej kwestii, gdyż może to prowadzić nie tylko do pogorszenia się jakości powietrza, ale także zwiększać ryzyko awarii urządzeń.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze mat filtracyjnych?

Przy wyborze maty filtracyjnej należy wziąć pod uwagę przede wszystkim takie kryteria, jak chłonność, przepustowość, klasa filtracji oraz rodzaj włókniny, z której mata została wykonana. Wybór odpowiedniej klasy filtracji maty zależy od jej przeznaczenia oraz warunków, w jakich będzie używana. Przy filtracji wstępnej zazwyczaj wystarczające są maty klasy G3. Z kolei maty klasy M5 wyróżniają się dużą odpornością na wysokie temperatury i uszkodzenia mechaniczne.

Ważne jest, aby przy zakupie mat filtracyjnych zwrócić uwagę na ich zastosowanie, szczególnie w kontekście wstępnej filtracji powietrza przed filtrami HEPA. Ponadto zawsze należy sięgać po ofertę sprawdzonego producenta mat filtracyjnych, by mieć pewność, że otrzymuje się najwyższej jakości produkt. W ofercie ITC Eco znajdują się wysokiej jakości maty filtracyjne, które doskonale nadają się do wstępnego oczyszczania powietrza w systemach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Dodatkowo nasi specjaliści z przyjemnością odpowiedzą na wszelkie pytania i fachowo doradzą. Zapraszamy do współpracy!

Oceń